Squads

South East Zone Squads – would you like to be selected?

There are three events in the calendar on our Racing Events Page that are highlighted in red – these are the three qualifying events for Zone Squad selections. If you to be considered for selection for the Zone Squads you will need to do all three events. More information about the different squads is contained on the ITCA web page. https://www.itca-gbr.co.uk/racing-and-coaching/squads/

Those applying, or considering applying, for :-

  • UK Junior Squad
  • ITCA Youth Squad
  • ITCA 4.2 National Squad

or a South East Zone Squad for the winter 2018-2019 season.

Full details of the application process and selection policy can be found by clicking here for UK Junior Squad, and ITCA Youth and clicking here for Zone Squad, and you can apply by following this link:

Apply for National Youth and Junior Squad and Zone Squad places

ITCAGBR_FINAL_LOGO_iconScreen Shot 2015-10-15 at 16.48.53

2017- 2018 Squads Announced

 

 

2017-2018 RYA UK Topper Junior Squad
Congratulations to six South East sailors: Aaron Evans, Bill Hudson, Leo Wilkinson, Maisie Bristow, Anabelle Esqulant & Curtis McKay

2017-2018 RYA UK Topper Intermediate Squad
Congratulations to four South East sailors: Sam Brackley, Thomas Williamson, Yana Skvortsova & Josie Meredith

2017-2018 ITCA UK Youth Squad
Three sailors from the South East have qualified for this squad, congratulations to: Lawrence Donnelly, Alfie Lester & Lily Barrett.

2017-2018 ITCA National 4.2 Squad
This year only Bjorn has accepted a squad place.

Congratulations to: Bjorn Handley

2017-2018 South East Zone Squad
Congratulation to all of the sailors below who have been selected to be part of the Zone Squad for this year.

Henry Koe, Oliver Wattam, Cameron Sword, Ben Osborne, Harriet Sacker, Joe Warwicker, Rowan Briggs, Antonio Pascali, Bjorn Handley, Harry Newton, Luka Franklin, James Crossley, James Smaggasgale & Robin Stein

Previous years squads:

2016-2017 ITCA UK Youth Squad
Five sailors from the South East have qualified for this squad; congratulations to Annabel Sumeray Josie Meredith, Liam Schiess, Lily Barrett, Maxi Tustain and Oliver Williamson.

2016-2017 ITCA National 4.2 Squad
This year 12 4.2 Sailors have accepted a squad place, five which are from the South East. Well done South East!

Congratulations to Bjørn Handley, Cameron Sword, Harriet Sacker, Henry Koe & James Smaggasgale.

2016-2017 South East Zone Squad
Congratulation to all of the sailors below who have been selected to be part of the Zone Squad for this year.

Aaron Evans, Adam Grimwood, Alex Head, Alfie Lester, Bill Hudson, Charles Close, Henry Koe, James Deaton, James Smaggasgale, Johnny Woolgar, Lawrence Donnelly, Leo Wilkinson, Maisie Bristow, Robin Stein, Samuel Brackley, Thomas Williamson & Yana

2016-2017 RYA UK Topper Junior Squad
Congratulations to South East sailors Coco Barrett & Scott Wilkinson.

2016-2017 RYA UK Topper Intermediate Squad
Congratulations to South East sailors Anabelle Esqulant & Finlay Swanton.

2015-2016 Squads

2015-2016 ITCA UK Youth Squad
South East sailors: Magnus Handley and Finlay Adamson

2015 – 2016 ITCA National 4.2 Squad
South East sailors: Maisie Bristow, Annabelle Esqulant, William Hudson, Josie Meredith, Cormac O’Brien, Harriet Sacker, James Smaggasgale, Fin Swanton, Maxi Tustain, Leo Wilkinson and Thomas Williamson.

2015 – 2016 South East Zone Squad
Maxi Tustain, Alex Head, Joseph Dormer, Josie Meredith, Finlay Swanton, Maisie Bristow, Anabelle Esqulant, Lily Barrett, Leo Wilkinson, Emily Turner, Tamsin Dodsworth, Giles Baker and Annabel Sumeray.

Training alongside were Robin Stein, Alfie Lester, Samuel Brackley and  William Hudson

2015 – 2016 UK Junior Squad
South East sailors: Morgan Archer, Coco Barrett, Hakan Digby, Timothy Hartnell and Daniel Thompson.

2015 – 2016 Topper Intermediate Squad 
South East sailors: Liam Schiess, Ellie Wall, Scott Wilkinson and Ishbel Zuurmond.

2014 -2015 South East Zone Squad

IMG_0362_1
Left To Right :- Ben O’Driscoll, Bo Hughes, Coach Tom Scott, Scott Wilkinson, Finlay Adamson, Finlay Swanton, Ellie Wall, Maxi Tustain Joseph Dormer, Head Coach Charlotte Bonella, Coco Barrett, & Niall Schiess. At the front: Tim Hartnell & Liam Schiess.